نماد یک دوجو

دوجو مکانی برای یادگیری با تمرکز است.

دوجو (道場) محیطی برای یادگیری فراگیر یا مدیتیشن است. دوجوها به صورت سنتی برای آموزش هنرهای رزمی استفاده می‌شوند اما امروزه در زمینه‌های متعددی نظیر مدیتیشن و توسعه نرم‌افزار نیز از آن استفاده می‌کنیم. از نظر لغت، دوجو در زبان ژاپنی، «مکانی برای مسیر» معنی می‌شود.

در واقع دوجوها بخشی از معابدی بودند که قبلا از آنها برای آموزش هنرهای ژاپنی استفاده می‌شده است. مکانی برای تمرکز بر روی آموزش و یادگیری عمیق. البته در ژاپن، هر مدل ساختمان یا باشگاه ورزش‌های قدرتی (مثلا کشتی حرفه‌ای) را هم دوجو می‌گویند. در کشورهای غربی، کلمه دوجو اغلب برای محل‌های آموزش هنرهای رزمی ژاپنی مثل جودو و کاراته استفاده می‌شود.

 

دوجو د فیلم ماتریکس

دوجو د فیلم ماتریکس

در حوزه علوم کامپیوتری

در حوزه‌های مرتبط با کامپیوتر، دوجو استفاده‌های متعددی دارد. مثل همین گیم دوجو که محلی است برای آموزش متمرکز و سریع بازی سازی. از موارد مشابه گیم دوجو در سایر زمینه‌ها می‌شود به کد‌دوجو (Code dojo)، تست دوجو (testing dojo)، دوجو چابک (Agile dojo) و… اشاره کرد.

می‌توان اینطور گفت که دوجو ها، در زمینه علوم کامپیوتری، مکان‌ها و فرهنگ‌هایی هستند که کمک می‌کنند ما در کمترین زمان به تخصص و مهارتی مشخص برسیم. شاید حلقه گم شده‌ای هستند میان نیاز صنعت و آنچه در دانشگاه‌ها داریم…

  • گیم دوجو: محلی است برای آموزش متمرکز و سریع بازی سازی با استفاده از فرهنگ ویژه خودش
  • کد دوجو: محلی و تکنیک‌هایی برای تقویت مهارت های برنامه نویسی
  • تست دوجو: محلی که افراد دور هم جمع می‌شوند و با هم برای تست یک چالش تلاش می‌کنند.
  • دوجو چابک: محلی که در آن یک تیم با مهارت‌های مختلف کنار هم جمع شده و برای سه ماه با کمک مربیان متد چابک (agile) و متخصصین، در حوزه‌های مرتبط با متد چابک آموزش دیده و تمرین می‌کنند.

نگارش توسط صادق جبلی، با استفاده از ویکی‌پدیا